Dotace pro Vodičkův svaz je vyhazování peněz
Poslanecká sněmovna ČR projednává návrh vlády na státní rozpočet. V jeho rámci se jedná také o dotaci pro Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS). Existují četné názory poslanců, že by obvyklá státní dotace pro Český svaz bojovníků za svobodu vedený Jaroslavem Vodičkou ve výši 6,3 milionu korun měla být snížena na jeden milion či dokonce že by vůbec neměla být poskytnuta.
Pobočný spolek Českého svazu protifašistických bojovníků v Benešově se domnívá,
že by poskytnutí dotace Vodičkovu svazu v jakékoliv výši nebylo správné.
Důvody našeho názoru jsou ryze věcné: Vodičkovo vedení ČSBS s dotací státu hospodaří mimořádně nevhodně a uvnitř svazu i navenek jedná nedemokraticky.
Větší část prostředků ze státní dotaze v minulosti nesloužila a neslouží základním a oblastním organizacím ČSBS, nýbrž jeho úzkému vedení v čele s J. Vodičkou. Navíc vedení Vodičkova svazu rozprodává majetek Českého svazu bojovníků za svobodu hluboko pod cenou.
Nedemokratické jednání Vodičkova vedení se výrazně projevilo na XI. sjezdu Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) 10. 7. 2021; na něm byl jeho předsedou údajně znovu zvolen J. Vodička. V této době měl mít svaz 72 oblastních organizací s právem účasti jejich zástupců na sjezdu, pozváno na sjezd však bylo pouze 56 zástupců, přítomno bylo 55, přitom podle stanov má každá oblastní organizace právo mít svého zástupce na jednání sjezdu a mezi sjezdy v ústředním výboru; navíc vodičkovské vedení v rozporu se stanovami určilo, že rozhodující hlas má pouze 49 z nich. Z těchto 49 pak pouze 30 hlasovalo pro Vodičku jako předsedu; volba tedy nebyla legitimní. Sjezdu nebyly předloženy zpráva o činnosti od posledního sjezdu a zpráva o hospodaření – důvod byl zřejmý: Delegáti a veřejnost se o katastrofálním a protizákonném hospodaření vedení dovědět nesmějí.
Působení Vodičkova svazu ve společnosti je negativní – svaz neplní funkce, které má zaneseny ve svých stanovách; předseda Vodička svými veřejnými vystoupeními ČSBS dlouhodobě diskredituje.
Za pobočný spolek
Českého svazu protifašistických bojovníků v Benešově
Vladimír Pelc, předseda
K tomuto stanovisku si dovolím pro informaci připojit starší rozbor skutečného personálního obsazení Vodičkova svazu čili kolik má ČSBS organizací a členů.
Na 10. mimořádném zasedání ústředního výboru (6. 4. 2019), na němž se jednalo o odvolání předsednictva v čele s J. Vodičkou (což se nepodařilo), byly též účastny asi dvě desítky osob, které nikdy na takovém jednání nebyly; i někteří délesloužící členové ústředního výboru říkali kdo to je (?), ty jsme tady nikdy neviděli (!). Vzniklo podezření, že předsednictvo zaplnilo jednání svými lidmi, kteří nejsou členy ústředního výboru, kteří však hlasovali pro setrvání toho předsednictva ve funkcích, i když k takovému hlasování neměli žádné oprávnění. Vedení dokonce tvrdilo, že členkou ústředního výboru je jakási Karolína Bystrá, což byla neexistující osoba.
V následujících týdnech jsem se snažil – tehdy jako člen ústředního výboru − získat aktuální seznam členů ústředního výboru. Poslední seznam těchto členů − a už ten budil pochybnosti – jsem měl z března 2019.
Proto jsem 3. 7. 2020 z mailové adresy csbs.bn@seznam.cz poslal na adresy organizacni.uv@volny.cz, csbs.sekretariat@volny.cz a csbspraha@volny.cz – jako člen ústředního výboru – oficiální urgentní žádost o aktuální seznam členů ústředního výboru. Paní MUDr. Ilona Müllerová <organizacni.uv@volny.cz> mi již dříve telefonicky sdělila, že takový seznam má pouze (tehdejší) 1. místopředseda Emil Kulfánek, a ten ho nedá z ruky, předseda Jaroslav Vodička a 1. místopředseda Emil Kulfánek, které jsem o seznam též požádal, mi neodpověděli vůbec. Svou žádost jsem opakoval 11. 1. 2021. Se stejným výsledkem.
Mé podezření, že se v ČSBS, konkrétně v jeho předsednictvu vedeném J. Vodičkou, dějí zásadní nepravosti nejen při hospodaření se státní dotací a majetkem svazu, ale i v záležitostech personálních, zesílilo.
Vždyť proč by člen ústředního výboru neměl vědět, kdo všechno je členem ústředního výboru a za jakou oblastní organizaci?
Jestliže tuto informaci předsednictvo ČSBS tají, pak k tomu musí mít mimořádně podstatný důvod!
Podezření na machinace s členskou základnou zesílilo po kontrole ministerstva financí v r. 2020. Podle ní některé organizace z hlediska dotací neexistují; je pravda, že některé oblasti nic ze státní dotace od předsednictva nedostávají, ale celkový seznam obsažený v kontrolním zjištění ministerstva budí podezření, že mnohé z oblastních organizací existují pouze „na papíře“, jsou „prázdné“, „duté“, a jejich údajní předsedové/dkyně jsou bez členstva, ale jsou členy ústředního výboru a že jsou členy ústředního výboru hlavně proto, že podporují současné předsednictvo ČSBS, aniž by nějaké členy svazu reprezentovali a aniž by tak jejich názor vyjadřovali.
Rozhodl jsem se, že se pokusím z veřejných, tedy běžně dostupných zdrojů zjistit, zda některé organizace, jejichž údajní zástupci jsou členy ústředního výboru, skutečně existují.
Jak si ověřit, zda nějaká oblastní organizace ČSBS skutečně existuje, nebo je jen fiktivní? Protože od tehdejšího předsednictva pravdivé informace získat nebylo možné, zvolil jsem následující postup (podle důležitosti sestupně):
Za prvé (I.): Zda o existenci a činnosti oblastní organizace ví místní státní autorita reprezentovaná tajemníkem/nicí příslušného místního úřadu. Taková informace je zásadní – pokud o údajné oblastní organizaci tajemník úřadu neví, neví nic o její činnosti, pak s největší pravděpodobností taková organizace fakticky neexistuje. (Tajemníky/nice úřadů jsem vždy mailem požádal o kontakt na příslušnou oblastní organizaci a o další informace o ní. Informace jsem postupně sbíral od září minulého roku do současnosti.)
Za druhé (II.): Zda na webových stránkách města jsou či nejsou o takové oblastní organizaci svazu nějaké informace. Pokud nejsou, neznamená to sice, že organizace neexistuje, ale je to podstatný signál o její pravděpodobné neexistenci.
Za třetí (III.): Zda oblastní organizace má sídlo, zda vlastní webové stránky, na nichž prezentujte svou činnost a vlastní mailovou adresu. Pokud uvedené nemá, neznamená to sice, že neexistuje, ale je to podstatný signál o tom, že činnost nevyvíjí a tedy prakticky neexistuje.
Za čtvrté (IV.): Zda lze na internetu (netu) s pomocí vyhledávačů aktivity oblastní organizace dohledat. Pokud aktivity dohledat nelze, neznamená to sice, že neexistuje, ale je to podstatný signál o tom, že činnost nevyvíjí a tedy prakticky neexistuje.
Z naplnění těchto čtyř parametrů lze učinit závěr o existenci či neexistenci oblastní organizace.
V následujícím přehledu uvádím název oblastní organizace ČSBS podle místa, jméno předsedy (podle seznamu členů ústředního výboru z března 2019; to je poslední, který mám k dispozici), a fakta zjištěná podle výše uvedených bodů.
Z tehdejších oblastních organizací jsem se snažil dohledat ty, které budily největší podezření; důležité jsou informace o těch, kterým údajně předsedají funkcionáři vedení – Žatec (J. Vodička), Náchod (Milan Andres), Praha 15 (Emil Kulfánek), Praha 22 (Bohuslav Kožíšek). Dále jsem se se snažil zjistit informace o organizacích: Jeseník, Jičín, Jilemnice, Kutná Hora, Most, Mělník, Praha 1, Praha 3, Praha 5, Praha-východ, Praha-západ, Prostějov, Rakovník, Tachov, Ústí nad Labem, Vyškov.
Žatec
předseda organizace Jaroslav Vodička, předseda ČSBS; I. činnost organizace není na městském úřadě známa; II. webové stránky města (https://www.mesto-zatec.cz/) informaci o sídle organizace sice uvádějí – ale III. info o sídle je podezřelé: má být na adrese Lva Tolstého 969, 438 01 Žatec, avšak vlastníkem této nemovitosti je Ministerstvo obrany; viz parcelní číslo: st. 1126/1, Obec: Žatec [566985], Katastrální území: Žatec [794732], Číslo LV: 1299; vlastní webové stránky organizace nemá; IV. O činnosti členů organizace nelze na netu nic dohledat. (Pouze o názorech či vystoupeních p. J. Vodičky.)
Závěr: S vysokou pravděpodobností lze konstatovat, že uvedená organizace fakticky neexistuje.
Náchod
předseda organizace Milan Andres, člen vedení ČSBS; I. činnost organizace není na městském úřadě známa, ví se pouze o účasti p. Andrese na pietních akcích (Den válečných veteránů); II. webové stránky města (Město Náchod - Vyhledávání (mestonachod.cz) uvádějí pouze tuto fyzickou účast p. Andrese, o případných aktivitách organizace neinformují; III. sídlo organizace je v budově ve vlastnictví Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (Palachova 1303, 54701 Náchod); IV. O činnosti členů organizace nelze na netu nic dohledat.
Závěr: S vysokou pravděpodobností lze konstatovat, že uvedená organizace fakticky neexistuje.
Praha 15
předseda organizace Emil Kulfánek, (tehdy) 1. místopředseda svazu (ČSBS), nyní stále člen vedení; I. organizace není známa (tajemník úřadu Mgr. Aleš Cejnar, MPA, ales.cejnar@praha15.cz: kontaktem na pana Kulfánka nedisponuji ani na jiné členy ČSBS); II. webové stránky obce https://www.praha15.cz se aktuálně o organizaci nezmiňují, stránka https://www.praha15.cz/urad/odbory-uradu/odbor-skolstvi-kultury-a-zdravotnictvi/kultura/ostatni-organizace-1.html uvádí jako jednu z organizací Český svaz bojovníků za svobodu, o činnosti se nezmiňuje; III. jako sídlo (Boloňská 478/1, 109 00, Praha 15 -Horní Měcholupy) je uvedeno sídlo městské části, úřadu – signifikantní je v této souvislosti odpověď tajemníka uvedené městské části (viz výše: kontaktem na pana Kulfánka nedisponuji ani na jiné členy ČSBS, ano, čtete dobře, tajemník úřadu nezná organizaci, která podle svých údajů sídlí v budově úřadu – zdá se mi poněkud divné, že tajemník úřadu, v jehož zdech má mít oblastní organizace sídlo, o této organizaci nic neví); oblast uvádí odkaz na své webové stránky (www.ovcsbsp15.estranky.cz), které však neexistují; IV. na netu (https://csbs156.estranky.cz/) lze dohledat webové stránky 156. ZO ČSBS Praha 15 * Horní Měcholupy s posledními informacemi z března až května 2015, na stránce https://csbs156.estranky.cz/clanky/o-nas/clenska-zakladna-156.zo/ v rubrice „členská základna“ není zapsán žádný člen, v informaci z 19. 12. 2012 je uvedeno pět členů organizace, v info o výročních schůzích je uvedena schůze jediná ze dne 11. 12. 2013, zavěšeno 26. 1. 2014 (https://csbs156.estranky.cz/fotoalbum/vyrocni-clenska-schuze/), o akcích od r. 2014 ani zmínka; žádné aktuální aktivity organizace na netu dohledat nelze.
Závěr: S vysokou pravděpodobností lze konstatovat, že uvedená organizace fakticky neexistuje.
Praha 22-Uhříněves
předseda organizace Bohuslav Kožíšek, člen výkonného výboru, předseda Legislativně právní komise ČSBS; I. činnost organizace není známa, za ní na pietních akcích vystupuje pouze p. Kožíšek; II. https://www.praha22.cz/ o oblastní organizaci ČSBS (Zájmové - Oficiální stránky městské části Praha 22) sice organizaci zmiňuje, avšak neuvádí žádnou její činnosti; III. sídlo není známo; IV. činnost organizaci nelze identifikovat, na netu je o ní poslední zmínka ze 13. 5. 2015 − první pietní vzpomínky na členy uhříněveské židovské obce se zúčastnili i členové 162. ZO Českého svazu bojovníků za svobodu („Kytici 162. ZO ČSBS položili předseda Libor Čermák a Hana Kubová.“)
Závěr: S vysokou pravděpodobností lze konstatovat, že uvedená organizace fakticky neexistuje.
Jeseník
předsedkyně organizace Ruth-Věra Potěšilová; tuto organizace nelze identifikovat podle žádného ze zvolených parametrů. I. organizace není známa; II. webové stránky města (Místní spolky | Město a městský úřad | Město Jeseník (jesenik.org)) se o organizaci nezmiňují; III. sídlo neexistuje, vlastní webové stránky nemá, vlastní mailovou adres také ne; IV. žádné aktivity organizace na netu dohledat nelze.
Závěr: S vysokou pravděpodobností lze konstatovat, že uvedená organizace fakticky neexistuje.
Jičín
předseda organizace Vilém Janouch; tuto organizace nelze identifikovat podle žádného ze zvolených parametrů. I. organizace není známa; II. webové stránky města (http://www.jicin.org/; https://www.mujicin.cz/) se o organizaci nezmiňují; III. sídlo je uváděno v budově v majetku města, vlastní webové stránky nemá, vlastní mailovou adres také ne; IV. žádné aktivity organizace na netu dohledat nelze.
Závěr: S vysokou pravděpodobností lze konstatovat, že uvedená organizace fakticky neexistuje.
Jilemnice
předsedkyně organizace Věra Hotmarová; I. organizace není známa (tajemník úřadu ing. Petr Faistauer, tajemnik@mesto.jilemnice.cz: o aktivitách ČSBS ani o paní Věře Hotmarové nám není nic známo); II. webové stránky obce http://www.mestojilemnice.cz/cz se o organizaci nezmiňují; III. sídlo organizace nelze dohledat (ani přehled členů ústředního výboru z března 2019 ho neuvádí), stejně nelze zjistit jakékoli spojení, vlastní webové stránky organizace nemá, mailová adresa neexistuje; IV. činnost organizaci nelze identifikovat, žádné aktivity organizace na netu dohledat nelze.
Závěr: S vysokou pravděpodobností lze konstatovat, že uvedená organizace fakticky neexistuje.
Kutná Hora
předseda organizace Pavel Korábek; I. organizace není známa; II. webové stránky města (Kutná Hora - městský informační portál (kutnahora.cz) se o organizaci nezmiňují; III. sídlo organizace nelze dohledat (přehled členů ústředního výboru z března 2019 uvádí Nám. Jana Žižky z Trocnova, 286 01 Čáslav, což je nesmysl, protože jde o tzv. ostatní plochu a ostatní komunikaci (náměstí); stejně nelze zjistit jakékoli spojení, vlastní webové stránky organizace nemá, mailová adresa neexistuje; IV. činnost organizaci nelze identifikovat, žádné aktivity organizace na netu dohledat nelze.
Závěr: S vysokou pravděpodobností lze konstatovat, že uvedená organizace fakticky neexistuje.
Most
předseda organizace Rudolf Wittenberg; tuto organizace nelze identifikovat podle žádného ze zvolených parametrů. I. organizace není známa, tajemnice města (Radka.Volfova@mesto-most.cz) dokonce odpověděla, že předsedou je Jan Povišer; II. webové stránky města (Město Most: Titulní stránka (mesto-most.cz) se o organizaci nezmiňují; III. jako sídlo je uvedeno na adrese Jaroslava Seiferta 2159/7, 434 01 Most, což je soukromý majetek Jana Syrového (Parcelní číslo: 3781, Obec: Most [567027], Katastrální území: Most II [699594], Číslo LV: 5218); vlastní webové stránky organizace nemá, mailová adresa (ovcsbsmost@seznam.cz) není funkční; IV. žádné aktivity organizace na netu dohledat nelze.
Závěr: S vysokou pravděpodobností lze konstatovat, že uvedená organizace fakticky neexistuje.
Mělník
předseda organizace Bohuslav Bubník; I. organizace není známa; II. webové stránky města se o organizaci aktuálně nezmiňují − poslední info jsou z roku 2004 (Mělník: Titulní stránka (melnik.cz), https://melnik.cz/index.asp; III. jako sídlo je uveden bytový dům; vlastní webové stránky organizace nemá, mailová adresa neexistuje; IV. žádné aktivity organizace na netu dohledat nelze.
tajemník:
Závěr: S vysokou pravděpodobností lze konstatovat, že uvedená organizace fakticky neexistuje.
Praha 1
předseda organizace Karel Stejskal; I. organizace není známa; II. webové stránky obce (II. webové stránky města (Město Most: Titulní stránka (Oficiální portál Městské části Praha 1 | Praha 1) se o organizaci nezmiňují III. jako sídlo Na Florenci 1025/1, 11000 Praha 1-Nové Město je uveden bytový dům; vlastní webové stránky organizace nemá, mailová adresa neexistuje; IV. žádné aktivity organizace na netu dohledat nelze.
Závěr: S vysokou pravděpodobností lze konstatovat, že uvedená organizace fakticky neexistuje.
Praha 3
předseda organizace Vladimír Štrupl; I. organizace není známa (tajemník úřadu ing. Bc. Rudolf Zahradník, zahradnik.rudolf@praha3.cz; II. webové stránky obce https://www.praha3.cz/ se aktuálně o organizaci nezmiňují (poslední info v Radničních novinách je z dubna 2009); III. jako sídlo (Biskupcova 1810/43, 130 00 Praha 3-Žižkov) je uveden byt, vlastní webové stránky organizace nemá, mailová adresa (ovcsbs.praha3@seznam.cz) není funkční; IV. žádné aktivity organizace na netu dohledat nelze.
Závěr: S vysokou pravděpodobností lze konstatovat, že uvedená organizace fakticky neexistuje.
Praha 5
předseda organizace Martin Vlasta; I. organizace není známa (tajemnice úřadu JUDr. Kateřina Černá, (katerina.cerna@praha5.cz); II. webové stránky obce (https://www.praha5.cz/) se o organizaci nezmiňují; III. jako sídlo (Janáčkovo nábřeží 84/9, 150 00 Praha 5-Smíchov) je uveden bytový/činžovní dům, vlastní webové stránky nemá, vlastní mailovou adres také ne; IV. žádné aktivity organizace na netu dohledat nelze.
Závěr: S vysokou pravděpodobností lze konstatovat, že uvedená organizace fakticky neexistuje.
Praha-východ
předseda organizace Jiří Rajecký; tuto organizace nelze podle žádného ze zvolených parametrů identifikovat.
Závěr: S vysokou pravděpodobností lze konstatovat, že uvedená organizace fakticky neexistuje.
Praha-západ; tuto organizace nelze podle žádného ze zvolených parametrů identifikovat.
Závěr: S vysokou pravděpodobností lze konstatovat, že uvedená organizace fakticky neexistuje.
Prostějov
předseda organizace Tomáš Kaláb; I. organizace není na městském úřadě známa; II. webové stránky města (https://www.prostejov.eu/) se o ní mnoho let nezmiňují – poslední zmínka je z roku 2011 (Leopold Färber dostal „Cenu města“ za činnost předsedy Historicko-dokumentační komise OV ČSBS Prostějov); vlastní webové stránky organizace nemá ani mailovou adresu III. sídlo je uváděno v panelovém bytě; IV. O činnosti členů organizace nelze na netu nic dohledat.
Závěr: S vysokou pravděpodobností lze konstatovat, že uvedená organizace fakticky neexistuje.
Rakovník
předseda organizace Miroslav Svítek; I. činnost organizace není na městském úřadě známa − žádnými kontaktními údaji na tuto organizaci nedisponuji, Ludvika Trešlová, tajemnice, ltreslova@murako.cz; II. webové stránky města (https://www.mesto-rakovnik.cz/ ) se o ní mnoho let nezmiňují – poslední zmínka je z roku 2009 (rakovnik.cz/e_download.php?file=data/uredni_deska/obsah3795_2.pdf&original=P1_prispevky_sdruzeni-2.pdf); III. sídlo je zapsáno v bytovém domě; vlastní webové stránky ani mailovou adresu organizace nemá; IV. O činnosti členů organizace nelze na netu nic dohledat.
Závěr: S vysokou pravděpodobností lze konstatovat, že uvedená organizace fakticky neexistuje.
Tachov; tuto organizace nelze podle žádného ze zvolených parametrů identifikovat.
Ústí nad Labem
předsedkyně organizace Jelena Vičanová; I. organizace není známa (tajemník úřadu Mgr. Miloš Studenovský, milos.studenovsky@mag-ul.cz: s tímto subjektem nemáme nic do činění; II. webové stránky obce https://www.usti-nad-labem.cz/cz/ se o organizaci nezmiňují; III. sídlo organizace je uváděno Žukovova 546/15, 400 03 Ústí nad Labem-Střekov – ovšem zde je Česká pošta; na netu lze nalézt, že tu jako organizační jednotka sdružení byl 31. 12. 1976 (to jsem se nepřepsal) zapsán Okresní výbor ČSPB (tedy Československého svazu protifašistických bojovníků) Ústí nad Labem, identifikační číslo 424374; vlastní webové stránky organizace nemá; IV. žádné aktivity organizace na netu dohledat nelze.
Závěr: S vysokou pravděpodobností lze konstatovat, že uvedená organizace fakticky neexistuje.
Vyškov
předseda organizace Josef Zikmund; I. organizace není známa (vedoucí kanceláře starosty a tajemníka, s.kolarik@meuvyskov.cz: Po postupné smrti všech zástupců organizace, kteří byli s „městem“ v kontaktu (pánové Mikš, Bašta, Robeš) jsme oslovovali vdovu po panu Baštovi paní Baštovou, ale i ona přestala před časem na korespondenci z naší strany reagovat. Jméno Josef Zikmund je pro mě naprosto neznámé. Už i pánové Bašta a Robeš nebyli z Vyškova, takže se dá předpokládat, že existovala nějaká místní a okresní organizace (výbor???); II. webové stránky obce https://www.vyskov-mesto.cz/cesky-svaz-bojovniku-za-svobodu/os-12849 uvádějí jako předsedu Karla Slaninu; III. jako sídlo (Nádražní 7/2, Vyškov-Město, 682 01 Vyškov 1) jsou uvedeny prostory firmy provozující fotografické práce, vlastní webové stránky organizace nemá, vlastní mailovou adresu nemá; IV. žádné aktuální aktivity organizace na netu dohledat nelze,
z roku 2013 (http://www.ceskenarodnilisty.cz/clanky/v-zo-csbs-vyskov-160301.htm),
z r. 2012 (http://vyskov.pohled-zleva.cz/clanek/nase-recenze/),
z r. 2011 (http://www.ceskenarodnilisty.cz/clanky/nordicka-lest-landsmansaftu-aneb-jak-se-vytvari-historicke-alibi.html).
Závěr: S vysokou pravděpodobností lze konstatovat, že uvedená organizace fakticky neexistuje.
Od uvedené doby mého „průzkumu“ uplynul určitý čas – od té doby zaniklo či vystoupilo z Vodičkova svazu mnoho organizací a členů, např. organizace Benešov, Břeclav, Kladno, Lidice, Svitavy, Valašské Meziříčí ad.
Všechna fakta vedou k závěru, že v Českém svazu bojovníků za svobodu došlo k převzetí moci skupinou, která v něm vládne s pomocích mnoha nastrčených osob, které „zastupují“ fiktivní, prázdné organizace, které (ubývající) členskou základnu nereprezentují – jde o formální hru na demokracii. Jednání ústředního výboru nejsou usnášeníschopná, současné vedení není legální ani legitimní.
Vladimír Pelc