Úvodní poznámky
O její činnosti napsal Jiří Maštálka: „V jejím čele stál řadu let Bohuslav Kučera, předseda Československé strany socialistické. Do roku 1985 bylo úsilím této komise odhaleno a odsouzeno jedenáct válečných zločinců. Celkem však za tu dobu zpracovala 180 případů proti 662 osobám, které byly usvědčeny ze smrti nejméně 14 056 lidí. Jen do Spolkové republiky Německo zaslala komise 89 takzvaných pamětních spisů, týkajících se 454 nacistických zločinců, s požadavkem převzetí jejich trestního stíhání. Nikdo z nich však nebyl odsouzen – včetně například šéfa pražského gestapa Gerkeho.
V roce 1988 začal tehdejší generální prokurátor ČSSR Pješčak prosazovat převedení vládní komise pod generální prokuraturu. K 1. lednu 1989 začalo přemisťování agendy komise na prokuraturu a už v jejím rámci byl vytvořen Sekretariát pro stíhání nacistických válečných zločinců. Činnost vládní komise byla definitivně ukončena k 31. březnu 1990. Nástupnický sekretariát se záhy ocitl v postavení jakéhosi nechtěného dítěte, nezaopatřeného finančně ani personálně. Zájem o stihání nacistických zločinců se totiž v nových politických souřadnicích zcela vytratil. Takže v srpnu 1990 musel sekretariát předat veškeré své písemnosti Státnímu archivu (značná část z nich se však předtím jaksi »ztratila«) a pak skonal. A to byl neslavný konec stíhání nacistických válečných zločinců v Čechách.“ [1]
Písemnosti, které se dochovaly z činnosti této komise, jsou uloženy v Národním archivu v Praze (v badatelně zájemcům předloží prozatímní seznam). Její někdejší člen JUDr. František Vašek (10. 2. 1924 – 25. 12. 2008) mi věnoval část svého soukromého archivu, mimo jiné 11 pamětních spisů (proti obviněným Josefu Regelsbergovi, Kurtu Lebertovi, Franzi Dubovi, Wilhelmu Herzbergovi a Gustavu Weberovi, Hermannu Ebertovi, Wilhelmu Nöllemu, Ewaldu Taudtovi, Franzi Hoferovi, Dr. Bruno Lettowovi, Heinzu Wollbrandtovi, Adolfu Knippelbergovi), jejichž opisy (tudíž s původním pravopisem) jsou zde zveřejněny. Dokumenty předám k uložení do Státního oblastního archivu Svitavy se sídlem v Litomyšli k písemnostem, které jsem tam již dříve věnovala; jsou tam uloženy i některé rukopisy JUDr. F. Vaška.
Za výše uvedenými 11 pamětními spisy uvádím překlad Dohody o stíhání a potrestání hlavních válečných zločinců Evropské Osy sjednané v Londýně 8. srpna 1945 (tzv. Londýnská dohoda) s uvedením zdroje.
PaedDr. Jitka Gruntová
Poznámka
[1] Haló noviny. Jiří Maštálka: Stíhání nacistických zločinců? [online] [cit. 3. 2. 2017].
Dostupné z http://www.halonoviny.cz/articles/view/44949894