Josef Minář – jedna z mnoha obětí roku 1938
V podzemí tvrze Bouda, která je součástí našeho pohraničního opevnění z roku 1938, je jedna z expozic věnována padlým příslušníkům československé armády, finanční stráže a četnictva. Jméno Josef Minář na tabuli ve čtvrtém kasárenském sále tvrze mi pořád nedalo spát. Jako místo úmrtí je zde uveden Broumov. Pátral jsem na internetových stránkách a k mému překvapení zjistil, že Broumovů je více. A ten pravý, s pomníkem padlému rescipientovi finanční stráže Josefu Minářovi, se nachází na Šumavě nedaleko Chodové Plané. Při jednom ze zájezdů s Klubem českého pohraničí Svitavy se mi podařilo toto místo navštívit a poklonit se jeho památce.
Josef Minář se narodil 16. října 1905 ve Vítějevsi, okres Svitavy. Obrátil jsem se o pomoc na obecní úřad. Podařilo se mi od něho získat spojení na pana Víška v Broumově u Plané. Ten zase pátral po osudu pana Mináře ve Vítějevsi. Získal jsem i adresy žijících příbuzných. Hodně informací mi poskytla jeho neteř paní Gratiasová z Brna.
Navštívil jsem hřbitov ve Vítějevsi společně s tehdejším místním místostarostou panem Klemšou a pořídil fotografie hrobu. Dále mi pan Klemša ukázal rodný dům pana Mináře a setkal jsem se s jeho současnými majiteli. Stavení vícekrát změnilo majitele, bylo přestavováno a nic z pozůstalosti rodiny se nezachovalo. Rodinné fotografie pana Mináře mi ochotně zapůjčila paní Gratiasová. Též fotografii celnice v Broumově a dobovou pozvánku na odhalení pomníku. Obecní úřad Vítějeves mi zase dal výpis z obecní kroniky se vzpomínkami pamětníka události a fotky pomníku. Krok za krokem se podařilo rozmotávat klubíčko. Další informace jsem získal z knihy Jindřicha Marka Smrt v celním pásmu.
Josef Minář měl ještě čtyři sestry. Boženu, Františku, Marii a Antonii. Jeho otec byl starostou Vítějevse. Podle tradice byl dědicem hospodářství. Zdejší chudý kraj ale dva hospodáře na jednom políčku neuživí, a tak vstoupil do státní služby – k finanční stráži. Oženil se a narodily se mu dvě děti, dcera a syn. Službu u finanční stráže vykonával v Broumově u Plané, obci asi se 750 obyvateli (rok 1937). Oddělení finanční stráže a celní úřad podléhaly finančnímu inspektorátu Tři Sekery. Oblast spadala pod prapor Stráže obrany státu (SOS) Stříbro.
Osudného dne, 27. září 1938, měl službu na celnici. V 5 hodin 15 minut došlo k jejímu přepadení. Josef Minář vyskočil z okna a při přebíhání silnice byl zasažen ukrytým střelcem. Posádce celnice se podařilo zavolat posilu z Chodové Plané. Dorazila s obrněným autem za třicet minut, a přece pozdě. Raněný finančník byl Němci ubit. Nic nedali na místní ženy, že má dvě malé děti. Čtyřletá Jarmila a roční Jaromír ztratili otce. Současně byl napaden i úřad finanční stráže na opačné straně obce. Vrchní rescipient finanční stráže Josef Kopfstein byl zraněn střepinami granátu. Henleinovci zaútočili i na polní stanoviště SOS u obce. Toto, aby se vyhnulo obklíčení přesilou, se po poruše kulometu stáhlo do Kyjova. Celá akce byla pečlivě připravena a údajně jí velel nadporučík čs. armády německé národnosti Schneider.
Josefu Minářovi byl 6. července 1946 u celnice v Broumově odhalen pomník. Slavnosti se zúčastnili mimo jiné ministr financí, předseda Národního shromáždění a zemský inspektor finanční stráže.
Bývalá celnice je nyní soukromým domem a stále stojí jako jeden z posledních domů na západní straně obce směrem k hranici.
Bedřich Škraňka, Klub historického vojenství Brno
Josef Minář s manželkou a dcerou Jarmilou (1935)
Celnice v Broumově
Pomník Josefa Mináře v Broumově